Неизвестно факти за лозарството

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Видео Подкаст: Никола Газдов: В последните години енергетиката е като влакче на ужасите

Кулинарното изложение “Мистичната вяра в хляба” открива Празниците в Долината на тракийските...

В областта на биологията на лозата са проучени формирането на съцветията, родовитостта на пъпките и студоустойчивостта им. Световна известност имат изследванията в областта на физиологията на лозата. Проучват се най-новите методи и средства за борба с вредителите по лозата. Разработват се методически въпроси в областта на половата хибридизация, клоновата и фитосанитарната селекция.

Ако добивът по количество и качество е задоволителен и растежната сила на лозите е нормална, натоварването на лозите се запазва същото, както през предшестващата година; в случай, че лозите имат буен растеж натоварването се увеличава с повече плодни очи.

Подобна обработка е много полезна и се препоръчва при сухи и тежки сбити почви.

Напролет отгрибването на лозите трябва да се прави винаги преди да е започнало набъбването на зимните очи, защото след покарването на пъпките се увеличава силно опасността от оронването им.

При удължаване, издигане и повреда на рамо или кордон, се извършва скъсяване, снижаване и подмяна чрез подходящо развит и разположен летораст, вкл.

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата. Остави коментар: Име:

Не са подходящи само заблатените тежки и сбити почви. В сравнение с винените десертните сортове имат по-големи изисквания към почвата и горенето.

Ето кога и как да засадите нови лозички (+съвети от експерти)

За вътрередовите обработки на лозята се предлагат разнообразни работни органи и приспособления, като ножова секция, отклоняващо се плужно тяло, автоматично отклоняваща се вертикална или хоризонтална фреза, дискова брана с активни дискове и други.

Подрязването на третата година включва два варианта – къса резитба за високостъблените сортове, дълга – за останалите.

Коловете също така дават възможност за по-лесно обработване на земята, но не бива да се подценява и ролята им в задаване посока на растежа. За подпиране на лозите се използват колове с различни размери по отношение на дължина лозя и дебелина.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Неизвестно факти за лозарството”

Leave a Reply

Gravatar